O hodowli

  1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en

ul. rolna 13b 

62-004 kicin

Razydonia® FCI

Polityka prywatności

Polski owczarek nizinny, znany też pod nazwą PON, to polska rasa psa pasterskiego. W przeszłości był wykorzystywany przy pasieniu owiec oraz do stróżowania. Obecnie świetnie sprawdza się w psich sportach wymagających zwinności, energii i szybkości (jak agility);  dzięki doskonałemu powonieniu, może odnosić również sukcesy w zawodach związanych z węszeniem, jak Nose Work.

Z racji wrodzonej nieufności PON wymaga intensywnej socjalizacji, kontaktu z różnymi ludźmi, miejscami, środkami transportu. Jeśli chodzi o wrażliwość na dźwięki (typu burza czy wystrzały fajerwerków), to nasze PON'y (kupione w różnych hodowlach) nigdy nie wykazywały strachu , czy nadmiernej wrażliwości na strzały, a nie były przez nas uczone w tym kierunku. 

Polski Owczarek Nizinny to muskularny pies średniej wielkości; dla dorosłych suk: 42-47 cm, a dla dorosłych psów: 45-50 cm wzrostu.

Choć wzorzec nie podaje wagi, to PON waży pomiędzy 18 a nawet 30 kilogramów.

Cechą charakterystyczną rasy to naturalnie krótki lub szczątkowy ogon, choć wiele szczeniąt rodzi się z długim ogonem.

Polski Owczarek Nizinny ma obfitą szatę o różnorodnym umaszczeniu (biało -czarne, czarno- białe, białe ze znaczeniami, szare, szaro-białe, brązowe, płowe itp.). Sierść PON'a, potocznie zwana włosem, rośnie cały czas i nie jest wymieniana na zimę, czy lato, jak np. u owczarka podhalańskiego. 

Polski owczarek nizinny to bardzo inteligentny pies, chętny do nauki i wymagający codziennych spacerów, gdzie może swobodnie węszyć.

Jeśli chodzi o dystanse, to może przejść kilka lub nawet kilkanaście kilometrów, swoim tempem; na pewno nie nadaje się jako towarzysz maratonu, czy intensywnej jazdy na rowerze. Aktywności należy dobierać kierując się rozsądkiem i biorąc pod uwagę wiek psa i jego indywidualne predyspozycje.  

Zwykle są łagodne dla innych  zwierząt oraz nieufne wobec obcych ludzi. PON-y są bardzo czujnymi stróżami.

O rasie

Link do wzorca rasy