• Jak rozpoznać pseudohodowlę?

 

Warto wspierać uczciwych hodowców, którzy wkładają całe swoje serce i czas w rozwój hodowli oraz piesków. Unikanie pseudohodowli to ważny krok w zapewnieniu sobie zdrowego i szczęśliwego psa.

Aby rozpoznać pseudohodowlę, zwróć uwagę na te znaki: 

 • Organizacja: czy hodowla należy do organizacji i jakiej - należy to weryfikować,

 • Cena: jeśli cena szczeniaka jest znacznie niższa niż przeciętna cena danej rasy, może to być sygnał ostrzegawczy,

 • Warunki: oceniaj warunki, w jakich przebywają psy. Jeśli są nieczyste, zaniedbane lub zatłoczone, to może być pseudohodowla.

 • Dokumentacja: upewnij się, że otrzymasz pełną dokumentację, w tym w tym metrykę i książeczkę zdrowia szczenięcia. Na podstawie metryki możesz wyrobić rodowód swojemu psu zgłaszając się do najbliższego oddziału ZKwP.

 • Kontakt z hodowcą: Zadawaj pytania hodowcy o opiekę nad psami, ich zdrowie i warunki hodowli. Prawdziwy hodowca chętnie odpowie na Twoje pytania a po zakupie wesprze cię w potrzebie. 

 

Należy unikać kupowania psa z pseudohodowli z kilku powodów:

 • Zdrowie i genetyka: W pseudohodowlach nie przeprowadza się odpowiednich badań genetycznych i zdrowotnych rodziców psów, co może prowadzić do występowania dziedzicznych chorób u szczeniąt.

 • Warunki bytowe: Pseudohodowle często prowadzone są w złych warunkach, co wpływa negatywnie na stan zdrowia i socjalizację szczeniąt. Hodowle ZKwP stosują się do określonych reguł hodowli np. suczka może mieć szczenięta raz na rok, tak aby nie eksploatować psów, a psy używane do hodowli muszą otrzymać uprawnienia hodowlane - nie wystarczy, że pies ma rodowód. Nie każdy pies rasowy powinien być rozmnażany z uwagi na jego wady budowy, wady genetyczne, czy problemy behawioralne.

 • Brak dokumentacji: W pseudohodowlach rzadko dostaniesz odpowiednią dokumentację.

 • Brak odpowiedniego wsparcia: Prawdziwe hodowle oferują wsparcie i wskazówki dla nowych właścicieli psów, czego często brakuje w pseudohodowlach.

 • Czym się wyróżniamy?

Pokazujemy nasze psy na wielu wystawach i zdobywają wysokie lokaty u różnych sędziów z różnych krajów. A Ty jako potencjalny nabywaca PONa z naszej hodowli możesz zobaczyć rodziców Twojego pieska.

Wojan i Kaszubka, rodzice naszych przyszłych szczeniąt, to psy o zdrowych stawach biodrowych, sercach i oczach. Wygrali wiele wystaw głównie ze względu na doskonałe proporcje budowy, prawidłowo zbudowane kończyny i bardzo wydajny ruch, co jest kluczowe u psa pracującego.

Wojan (obecnie pies 22 miesięczny)  w tym roku na 24 wystaw, 17 razy dostał wniosek na Championa (CWC), 13 razy został najlepszym dorosłym psem (czyli pokonał wszystkie samce w rasie), został 8 razy zwycięzcą rasy (BOB), 6 razy najlepszym psem płci przeciwnej (BOS) i 2 razy najlepszym juniorem.

Kaszubka (obecnie Champion Międzynarodowy Champion Polski i Słowenii) na wystawie klubowej w roku 2021 została Zwycięzcą rasy spośród 50 PONów , a Ucieszka, czyli matka Wojana (obecnie Champion Międzynarodowy, Grand Champion Polski i Champion Niemiec) wygrała tę wystawę w 2022. 
 

 • Dbamy o: 
 1.  Jak najlepsze dobieranie w pary psów przy planowaniu miotu. Jest to proces czasochłonny i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz analizy, tak aby uniknąć przenoszenia bądź ograniczyć ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

 2.  Regularne wizyty u weterynarza i badania - nasze psy wykorzystywane w hodowli badane są pod kątem dysplazji, wad serca czy oczu (postępującego zaniku siatkówki ang. Progressive Retinal Atrophy - RCD4-PRA). Kojarzenie zdrowych rodziców zmniejsza ryzyko wystąpienia wad u szczeniąt.

 3.  Zdrowe wyżywienie pełne składników odżywczych. Nasze psy karmimy naturalnym jedzeniem BARF, czyli biologicznie odpowiednią surową dietą.

 4.  Grooming, czyli czynności pielęgnacyjne dla psa. Nasze psy są regularnie kąpane i czesane.

 5.  Odpowiednią dawkę ruchu i socjalizację. Nasze psy regularnie chodzą na spacery i uczęszczają na rozmaite zajęcia, typu: handling (czyli zajęcia o sposobie prezentowania psa podczas wystawy), warsztaty behawioralne i agility. 

 6.  Dodatkowe: uczestnictwo psów na rozmaitych wystawach, aby uzyskać opinie od różnych sędziów oraz promować naszą polską rasę, również za granicą.

 • Jesteśmy hodowlą należącą do ZKwP, czyli Związku Kynologicznego w Polsce (członek FCI)

Dlaczego warto wybrać psa z naszej hodowli?

 1. pl
 2. en
 3. de

 Razydonia® FCI

Polski Owczarek Nizinny

Polityka prywatności

Odwiedź nas