Jak rozpoznać pseudohodowlę?

Aby rozpoznać pseudohodowlę, zwróć uwagę na te znaki: 

 • Organizacja: czy hodowla należy do organizacji i jakiej - należy to zweryfikować,

 • Cena: jeśli cena szczenięcia jest znacznie niższa niż przeciętna cena danej rasy, może to być sygnał ostrzegawczy,

 • Warunki: oceń warunki, w jakich przebywają psy. Jeśli są nieczyste, zaniedbane lub zatłoczone, to jest to prawdopodobnie pseudohodowla.

 • Dokumentacja: upewnij się, że otrzymasz pełną dokumentację, w tym w tym metrykę i książeczkę zdrowia szczenięcia. Na podstawie metryki możesz wyrobić rodowód swojemu psu zgłaszając się do najbliższego oddziału ZKwP.

 • Kontakt z hodowcą: Zadawaj pytania hodowcy o opiekę nad psami, ich zdrowie i warunki hodowli. Prawdziwy hodowca chętnie odpowie na Twoje pytania a po zakupie wesprze cię w potrzebie. 

 

Należy unikać kupowania psa z pseudohodowli z kilku powodów:

 • Zdrowie i genetyka: W pseudohodowlach nie przeprowadza się odpowiednich badań genetycznych i zdrowotnych rodziców psów, co może prowadzić do występowania dziedzicznych chorób u szczeniąt.

 • Warunki bytowe: Pseudohodowle często prowadzone są w złych warunkach, co wpływa negatywnie na stan zdrowia i socjalizację szczeniąt. Hodowle ZKwP stosują się do określonych reguł hodowli np. suczka może mieć szczenięta raz na rok, tak aby nie eksploatować psów, a psy używane do hodowli muszą otrzymać uprawnienia hodowlane - nie wystarczy, że pies ma rodowód. Nie każdy pies rasowy powinien być rozmnażany z uwagi na jego wady budowy, wady genetyczne, czy problemy behawioralne.

 • Brak dokumentacji: W pseudohodowlach rzadko dostaniesz odpowiednią dokumentację.

 • Brak odpowiedniego wsparcia: Prawdziwe hodowle oferują wsparcie i wskazówki dla nowych właścicieli psów, czego często brakuje w pseudohodowlach.

Jako hodowla Razydonia FCI dbamy o jak najlepsze dobieranie w pary psów przy planowaniu miotu. Jest to proces czasochłonny i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz analizy, tak aby uniknąć przenoszenia bądź ograniczyć ryzyko wystąpienia wad genetycznych.

Regularnie odwiedzamy weterynarza i wykonujemy badania zdrowotne, również pod kątem dysplazji, wad serca czy oczu (postępującego zaniku siatkówki ang. Progressive Retinal Atrophy - RCD4-PRA) - kojarzenie zdrowych rodziców zmniejsza ryzyko wystąpienia wad u szczeniąt.

Nasze psy karmione są naturalnym jedzeniem BARF, czyli biologicznie odpowiednią surową dietą. Dieta ta bogata jest w naturalne składniki odżywcze, takie jak białko, tłuszcze, witaminy i minerały, które są ważne dla zdrowia psa. Oprócz tego korzystnie wpływa na stan włosa.

Poza dietą, która ma duży wpływ na zdrowie i wygląd, dbamy także o czynności pielęgnacyjne dla psa, czyli grooming - są one regularnie kąpane i czesane.

Zapewniamy naszym psom odpowiednią dawkę ruchu i socjalizację. Regularnie chodzą na spacery i uczęszczają na rozmaite zajęcia, typu: handling (czyli zajęcia o sposobie prezentowania psa podczas wystawy), warsztaty behawioralne i agility. 

Dodatkowo, uczestniczymy na rozmaitych wystawach, aby uzyskać opinie od różnych sędziów oraz promować naszą polską rasę, również za granicą.

Wybór hodowli zrzeszonej w FCI to ważny krok w zapewnieniu sobie zdrowego, dobrze hodowanego psa, unikając pseudohodowli i ryzyka związanego z nieodpowiednią opieką nad zwierzętami.

Jesteśmy hodowlą należącą do ZKwP, czyli Związku Kynologicznego w Polsce (członek FCI). 

Związek Kynologiczny w Polsce nie tylko zajmuje się rejestracją psów rasowych, ale również monitoruje, czy hodowle działają zgodnie z ustalonymi standardami.

Dlaczego warto wybrać psa z naszej hodowli?

 1. pl
 2. en
 1. pl
 2. en

Razydonia® FCI

Polityka prywatności

Odwiedź nas